Ennetamine

Kuidas ennetada insulti?

 • Igal aastal haigestub Eestis insulti üle 4500 inimese
 • Eesti tööealistel isikutel on insulti oluliselt sagedamini kui teistes Euroopa riikides
 • Insult on raskete tagajärgedega ning võib olla surmav. Insult on peamine rasket invaliidsust põhjustav haigus
 • Insult tekib sagedamini eakatel, kuid võib tekkida ka noortel, isegi lastel ja imikutel
 • Mõned inimesed on insuldist rohkem ohustatud kui teised

Teatud insuldi riskitegureid ei saa muuta – näiteks sugu, vanust ja geneetilist eelsoodumust. Samas võib aga lihtsate elustiili muutuste abil insuldi teket ennetada.

Millised on insuldi riskitegurid?

Insuldi riskiteguriteks on mitmed haigused ja seisundid, näiteks

 • Suitsetamine
 • Alkoholi liigtarbimine
 • Suur kehakaal
 • Vähene füüsiline aktiivsus
 • Kõrge vererõhk
 • Suhkurtõbi
 • Südame rütmihäired
 • Suur vere kolesteroolisisaldus [/accordion_panel]

Suitsetamine

Suitsetamine kahekordistab insuldi riski, sest soodustab veresoonte lubjastumist ning verehüüvete ehk trombide teket. Suitsetamisest loobumine vähendab insuldi riski olenemata sellest, kui vana te olete ning kui kaua olete suitsetanud. Suitsetamisest loobumine ei ole lihtne, kuid tervise parandamise nimel on see väärt üritamist. Küsi nõu oma perearstilt või pöördu spetsiaalsesse suitsetamisest loobumise kabinetti, mis töötavad paljudes linnades üle Eesti (täpsema info kabinettide asukohast leiad www.terviseinfo.ee).

Alkoholi liigtarbimine

Liigne alkoholitarbimine suurendab insuldi riski, sest see tõstab vererõhku. Suure alkoholikoguse tarbimine lühikese aja jooksul tekitab järsu vererõhu muutuse ning on seetõttu eriti ohtlik. Ärge jooge alkohoolseid jooke iga päev. Olge mõõdukas!

Suur kehakaal

Iga inimese kehakaal sõltub tema konstitutsioonist ehk kehaehitusest, ka pärilikust eelsoodumusest. Siiski on ülekaalulisuse teke enamasti väära elustiili ning toitumisharjumuste tulemus. Selleks, et teada, kas teie kehakaal on normis, on kaks võimalust:

 • Mõõta oma kehamassiindeks: kehakaal (kg) / pikkus(m)2

Kehamassiindeksi (KMI) normon 20-25.

või

 • Mõõta oma vööümbermõõt:

Meestel peaks see olema < 102 cm ning naistel < 88 cm.

Vähene füüsiline aktiivsus

Regulaarne füüsiline aktiivsus alandab vererõhku, tasakaalustab vere rasvasisaldust, parandab insuliini ainevahetust. Valige omale meelepärane tegevus – selleks võib olla kõndimine, tantsimine, ujumine või mistahes muu füüsiline tegevus, mille käigus tunnete, et saate sooja ning tekib kerge hingeldus. 30 minutit mõõdukat füüsilist koormust 5 korda nädalas aitab vähendada insuldi tekke riski!

Kõrge vererõhk

Normaalne vererõhk on <130/85 mmHg. Vererõhku tuleb regulaarselt kontrollida, sest

te ei pruugi tunda, et teil on kõrge vererõhk.

Normist kõrgem vererõhk vajab ravi!

Võtke teile määratud ravimeid regulaarselt!

Vererõhu ravi on enamasti eluaegne!

Suhkurtõbi

Suhkurtõbi kahjustab veresooni ning suurendab insulti haigestumise riski. Suhkurtõve ravi peab olema pidev ning tagama tühja kõhu veresuhkru väärtuse <5,5 mmol/l.

II tüüpi suhkurtõve algus võib olla “hiiliv”, seetõttu peaksid kõik >50 aastased isikud vähemalt kord aastas kontrollima oma veresuhkru väärtust perearsti juures.

Südame rütmihäired

Sageli on insuldi põhjuseks südame kodade virvendusarütmia („süda on rütmist väljas“), mistõttu tekivad trombid ning võivad põhjustada ajuveresoonte ummistusi.

Seetõttu peab virvendusarütmia korral trombide tekke vältimiseks kasutama verd vedeldavaid ravimeid, mida määrab kas perearst või südamearst. Teatud verd vedeldavate ravimite kasutamine nõuab pidevat vere hüübimisnäitaja ehk INR-i jälgimist, mida saab teha perearsti juures. Uudse lahendusena on aga võimalik kasutada selliseid uue põlvkonna verd vedeldavaid ravimeid, mille puhul ei ole pidev verenäitajate jälgimine vajalik. Lähemat infot saate oma perearstilt.

Oluline on ka teada, et inimene ei tunne alati südame rütmihäirete olemasolu. Seetõttu on vajalik käia regulaarses tervisekontrollis, kus muuhulgas tehakse elektrokardiogramm (EKG) ning vajadusel pikemaajalisem südame rütmiuuring (24-tunni Holtermonitooring). Katsuge oma pulssi! Kui teil on kahtlus, et süda on kasvõi lühiajaliselt “rütmist väljas”, siis pidage kohe nõu oma perearstiga.

Verd vedeldavate ravimite kasutamine arütmia korral vähendab insuldiriski ligi 70% võrra!

Suur vere kolesteroolisisaldus

Kolesterool on vajalik aine, mida ka meie organism ise toodab. Samas võib liigne kolesterool kuhjuda veresoontes, mistõttu tekib nn „lubjastus“ ehk kolesteroolinaast ning halveneb verevool. Üldkolesterooli normväärtus on <5.2 mmol/l ning LDL kolesterooli normväärtus on < 2.6 mmol/l.

Kui vere kolesteroolisisaldus on normist suurem, alustatakse selle vähendamist dieediga. Kui dieet ei ole piisavalt tõhus, lisatakse kolesteroolisisaldust vähendav ravim.

Vähenda oma insuldiriski ning alusta juba täna! Muuda oma elustiil tervislikumaks ning võida parema kvaliteediga elu paljudeks aastateks!

Kui teil või teie lähedasel siiski tekivad insuldi tunnused, kutsuge viivitamatult kiirabi!

video